Nie ma dla nauczycieli nic bardziej odświeżającego podejścia do
nauczania niż wejście w rolę ucznia. Nasi nauczyciele uczęszczają od
października na intensywny kurs języka angielskiego, przygotowujący ich do
szkoleń zagranicznych, które odbędą się w wakacje 2019 w Oksfordzie, Londynie ,
Bournemouth, w Grecji , i we Florencji.
Niektóre bilety lotnicze na mobilności już kupione, co potęguje
stres i pomnaża motywację do nauki. 😉 Zajęcia integrują nauczycieli z dwóch
gminnych szkół biorących udział w takim samym rodzaju projektu - Erasmus + Key
Action 1 , mobilność edukacyjna kadry edukacji szkolnej.
Uczniowie klasy drugiej wystąpili w klasowym przedstawieniu historyjki, która bardzo im się spodobała: „The Moon is in the River”. Poradzili sobie fantastycznie, mimo tylko dwóch prób. Próba generalna wyszła nawet lepiej niż przedstawienie główne - dzieci zestresowały się kamerą.
Chcemy, by dzieci w naszej szkole lubiły uczyć się języka angielskiego i by uczyły się go efektywnie. W tym celu wprowadziliśmy do zajęć teatralizację .
Przy zastosowaniu teatralizacji, dzieci aktywnie angażują się w tekst. Zwroty i wyrażenia nabierają większego znaczenia, dzięki czemu dzieci lepiej zapamiętują swoje kwestie niż poprzez mechaniczne powtarzanie tekstu.
Udział w przedstawieniu teatralnym zachęca dzieci do mówienia i daje szansę komunikowania się nawet z ograniczoną ilością słów. Teatralizacja angażuje dzieci na wielu poziomach: przez ich ciała, umysły, emocje, język oraz interakcję w grupie.
Krytyczne myślenie jest niezbędnym składnikiem ludzkich działań i życia.
Jest kluczową kompetencją człowieka. Jest też jednym z obszarów zainteresowania
naszego projektu. Klasa 7 na jednej z
godzin wychowawczej zaczęła pracę nad rozwijaniem umiejętności krytycznego i
kreatywnego myślenia od spojrzenia na siebie, jako zespół klasowy. G. Kruczek
Uczniowie klasy II mieli za zadanie dowiedzieć się, czym jest umiejętność logicznego myślenia, jak również umiejętność konstruowania prototypów. W tym celu wykonali: szereg ćwiczeń na dywanach w zespołach zadaniowych, grali w skojarzenia, oglądali film edukacyjno - instruktarzowy, a następnie zabrali się do pracy. Ze zgromadzonych materiałów (wata, styropianowe kubeczki, kolorowy papier, balony, słomki, sznurek, tasiemki itp.) mieli wykonać "Prototyp Jajkodromu". Umieszczone w Jajkodromie surowe jajko, miało przetrwać w nienaruszonym stanie, upadek z wysokości 2 metrów. Jak się spisali młodzi konstruktorzy...?
Na zajęciach świetlicowych rozmawialiśmy o tym jaki wpływ na proces uczenia mają nasze emocje i nastawienie do zadania oraz czynniki zewnętrzne takie jak hałas czy bałagan na biurku.
A wszystko to po to ,by trudne i skomplikowane zadania nie przerażały nas , stanowiły wyzwanie i szanse na sprawdzenie siebie.
Dzieci wykonały szereg ćwiczeń usprawniających koncentrację ,co okazało się nie tylko fajną zabawą ,ale przede wszystkim okazją do poznania technik ,które mogą zastosować w przyszłości. Maja Trzcionka
Czas spędzony na świetlicy szkolnej nie musi być nudny, szczególnie gdy budujemy schronienie na zimę dla jeży ! Uczniowie z klas: I i II uczestniczących w projekcie „Przyroda z klasą” tym razem mieli okazję dowiedzieć się jak zwierzęta przygotowują się do zimy , które z nich hibernują i gdzie przebywają w tym czasie , a następnie skonstruować schronienie dla częstego gościa naszych ogrodów i sadów – jeża. Dzieci przyniosły na zajęcia naturalne materiały budowlane (mech,gałązki,liście i patyki) ,a po skończonej pracy wyniosły swoje domki na zewnątrz szkoły ,gdzie czekają na potencjalnych lokatorów. Maja Trzcionka